vRealize Log Insight 4.8 to 8.0 Upgrade

SLES tabanlı vRealize Log Insight 4.8’den Photon tabanlı vRealize Log Insight 8.0’a upgrade, temel işletim sistemindeki değişiklik nedeniyle önceki upgrade’lerden farklıdır.

Log Insight 8.0 artık Photon OS 3.0 üzerinde çalışıyor. Log insight’ın yeni deployment paketi önceden yüklenmiş Photon OS ile gelecektir.

Sanallaştırma yöneticileri için güzel olan şey , 4.8’den sonraki upgrade işlemleri SUSE’den Photon’a in-place upgrade işleminin olmasıdır.

Bu yeni bir Cluster oluşturmanız ve eski verilerinizi taşımanız gerekmediğini anlamına geliyor.

Vmware ekibi .PAK dosyasıyla güvenilir bir şekilde işletim sisteminin in-place upgrade ile değiştirmenin yolunu bizlere sundu.

Ancak , Log Insight 4.8’de olmanızı gerektirir, bu nedenle daha eski bir versiyon çalıştırıyorsanız ilk olarak 4.8 versiyonuna upgrade işlemini yapmanız gerekiyor.


Yukarıdaki ekran görüntüsünde , 4.8’den 8.0’a upgrade edildiğinde vRealize Log Insight appliance’ın öncesi ve sonrasını göstermektedir.

Upgrade işlemi sırasında, SLES bölümü küçülür ve yeni bir bölüm oluşturulur. Photon OS 3.0 daha sonra bu yeni bölüme yüklenir ve ardından cihazın boot yükleyicisine yeni varsayılan işletim sistemi olarak eklenir.

Örneğin, boot (SDA1), swap (SDA2) ve root (SDA3) için üç bölüm içeren bir disk SDA’sına sahip sanal bir makine düşünün.

SDA3 bölümünün boyutu yaklaşık 16 GB’dir ve SLES hakkında bilgi içerir.

SLES tabanlı vRealize Log Insight 4.8’den Photon tabanlı vRealize Log Insight 8.0’a upgrade, SDA3’te başka bir bölüm oluşturur ve her biri yaklaşık 8 GB boyutunda, biri SLES (SDA3) ve diğeri Photon (SDA4) için eşit olarak iki parçaya böler.

SDA4 aktif bölüm haline gelir. SDA3 inactive durumda, ancak SLES için geçerli vRealize Log Insight bilgileri içeriyor.

SLES tabanlı vRealize Log Insight 4.8’den Photon tabanlı vRealize Log Insight 8.0’a upgrade yapmadan önce root partition’ın uprade işlemi için yeterli alana sahip olduğundan emin olmak gerekiyor.

Root partition boyutu daha küçükse, örneğin 8 GB ise, disk boyutunu 20 GB’a yükseltmemiz gerekiyor, böylece root partition boyutu 16 GB’a yükselir.

Daha az alana sahip bir root partition’a sahip her node için disk boyutunu artırmamız gerekmektedir. Aşağıdaki KB ‘yi inceleyebilirsiniz.

https://kb.vmware.com/s/article/76304

vRealize Log Insight upgrade aşamalı olarak yapılmalıdır. Bundan kasıt, versiyon 4.5’ten versiyon 4.7’ye upgrade yapabilmemiz için, versiyon 4.5’den version 4.6 ‘a ve ardından versiyon 4.6 ‘dan versiyon 4.7’e upgrade yaparsınız.

Her bir ara versiyon’a upgrade yapmalısınız.

Desteklenen upgrade path’I için VMWare Product Interoperability Matrixes sitesine bakabilirsiniz.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#upgrade&solution=88


vRealize Log Insight appliance snapshot veya backup’ının upgrade öncesi mutlaka alınması gerekmektedir.

Upgrade için vRealize Log Insight arayüzüne Admin yetkisine sahip bir kullanıcı ile oturum açılmalıdır.

vRealize Log Insight’ın upgrade işlemi master node’s FQDN adresinden yapılmalıdır. Integrated Load Balancer IP adresini kullanarak upgrade desteklenmemektedir.

Upgrade sırasında ilk olarak Master Node uprade edilmiş olur ve restart olur. Cluster Node’larının herbiri sırası ile upgrade olur. Upgrade işleminin durumunu Admin>Cluster sayfasından görebiliriz.

Integrated Load Balancer Konfigure edildiğinde IP’ler cluster node’ları arasında taşınır UI,API ve event’lerin işlenmesi dahil olmak üzere cluster hizmetleri upgrade boyunca kullanılabilir olarak kalır.

Düşük düzeyli ayrıntılar her bir node’daki /storage/core/loginsight/var/upgrade.log dosyasına yazılır. Upgrade başarıyla tamamlandığında bir sistem bildirimi gönderilir.

Upgrade işlemi esnasında bir veya daha fazla cluster node’unu etkileyen bir sorunla karşılaşıldığında , cluster node’larının tamamı çalışan eski sürüme geri alınır.

Upgrade başladıktan sonra konfigurasyon değişiklikleri tutarsız veya geçersiz olabildiğinden konfigurasyon upgrade öncesi bilinen bir duruma geri döndürülür. Alınan hiçbir olay kaybolmaz.

İlerleme her bir node’daki /storage/core/loginsight/var/rollback.log dosyasına yazılır. Roolback işlemi tamamlandığında bir system bildirimi gönderilir.

Upgrade işleminden sonra, tüm node’lar connected duruma getirilir ve upgrade’den önce maintenance durumda olsalar bile çevrimiçi duruma getirilir.


Login işleminden sonra Menu ikonu tıklanarak Administrator seçilir.Management /Cluster yolu izlenerek ” UPGRADE CLUSTER” tıklanır.


vRealize Log Insight Integrated Load Balancer URL’sinde oturum açtığınızda, Upgrade mümkün değildir . Log Insight Master Node ‘a yönlendirileceksiniz. “REDIRECT” tıklanır.


Master Node’a login olduktan sonra Management /Cluster yolu izlenerek ” UPGRADE CLUSTER” tıklanır.


Log Insight 8.0 için vRealize Log Insight .PAK dosyası seçilir.


vRealize Log Insight Cluster’ın Upgrade işlemini başlatmak için “UPGRADE” tıklanır. Upgrade işlemi başladıktan sonra iptal edilemez.


Upgrade başlayacaktır. Upgrade tamamlamak için bir süre beklememiz gerekir.


Upgrade sırasında, master node önce upgrade edilir ve restart olur. Daha sonra Cluster node’larının her biri sırayla upgrade işlemine tabi tutulur. Log Insight master node’u 8.0.0 versiyonuna upgrade işlemi tamamlandı. Geri kalan node’lar birer birer otomatik olarak upgrade edilecektir. Upgrade İlerlemesini izlemek için Cluster Management Sayfasına giriş yapılır. Bunun için Go to the Cluster Management Page tıklanır.


Bahsettiğim gibi, Master Node 8.0.0’a upgrade işleminin tamamlandığı ve Connected Durumda olduğu görülmektedir.

Ayrıca Cluster’a bağlı diğer node’lara ait durum görülmektedir.


vRealize Log Insight Cluster’daki tüm Node’ların 8.0.0’a upgrade edildiği ve Connected duruma geldiği görülmektedir.

vRealize Log Insight Cluster’in 8.0.0 sürümüne upgrade ile işimiz bitti. Kontroller yapıldıktan sonra Alınan Snapshot’ları silebilirsiniz.

 

Back to Top