Arcserve Unified Data Protection (UDP)-Bölüm-4 Host-Based Virtual Machine Backup Plan

Host-Based Agentless Backup Plan VMware vCenter/ESXi veya Microsoft Hyper-V server üzerindeki sanal sunucuların korunması için oluşturulan yedekleme görevidir.

Bu yöntemle sanal sunucu üzerine agent yüklenmesine gerek yoktur. Ancak proxy sunucu üzerine agent yüklenmelidir.

Backup verilerini saklamak istediğiniz alan Local diskler, paylaşıma açılmış klasör veya Recovery Point Server seçilebilir.

Arcserve UDP Console’da listelenen sanal sunucular da; Preflight Check, pre/post commands, application log purge ve virtual machine update işlevleri için kullanıcı aşağıdaki haklara sahip olmalıdır:

1- Built-in administrator user credentials.

2- Built-in domain administrator user credentials

3- For other administrator credentials, disable the User Account Control (UAC) on the guest virtual machine

Database düzeyinde restore (Exchange ve SQL Server ) veya Granular Level Restore (Exchange) işlevleri için aşağıdaki gereksinimleri karşılamak gerekiyor :

 • Sanal sunucu uygulama tutarlı yedeklemeyi desteklemesi gerekmektedir .

 Vmware ortamında Uygulama tutarlı (application consistent ) snaphost için aşağıdaki önkoşullar tamamlanmalıdır :

 • Güncel Vmware Tools yüklü olmalı ve VM üzerinde çalışmalıdır. VMware Snapshot service Provider çalışıyor olması gerekmez ama yüklü olmalıdır.
 • Backup plan için VMware Tools snapshot quiescing method kullanılmalıdır.
 • Sanal sunucu ESXi 4.1 ve üzerinde olmalıdır.
 • Sanal sunucuda sadece SCSI disklerin kullanılması gerekmektedir.
 • Application consistent quiescing sanal sunucularda IDE veya SATA diskleri desteklememektedir.
 • VM’deki tüm volume’ler basic disk olmalıdır.
 • disk.EnableUUID parametresi’nin etkinleştirilmiş olması gerekiyor. 4.1 ve daha sonraki versiyonlarda bu parametre varsayılan olarak etkin durumdadır.

  Aşağıdaki yapılandırmalar data inconsistency önlemek ve application-consistent backup gerçekleştirmek için yedekleme işi tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir. Bazı durumlarda aşağıdaki şekilde manuel konfigurasyon yapılmalıdır :

  – If disk.EnableUUID exists and is FALSE, change it to TRUE.
  – If disk.EnableUUID does not exist, create it and set it to TRUE.
  – If disk.EnableUUID exists and is TRUE, keep it as it is.

Detaylı bilgi için aşağıdaki linke göz atabilirsiniz :

http://documentation.arcserve.com/Arcserve-UDP/Available/V6/ENU/Bookshelf_Files/HTML/Solutions%20Guide/index.htm?toc.htm?title_page_udp_solutions_guide.htm

“Resources/Plans/All Plans” yolu izlenerek “Add a Plan” tıklanır.

Backup plana isim verilip “Task Type” bölümünde “Backup: Host-Based Agentless” seçilir.

“Source” tabında “Backup Proxy” kısmında “Add” tıklanıp Backup Proxy sunucu eklenir ya da Backup Proxy eklenmişse seçilir.

Eğer agent yüklü değilse backup plan “Save” edildiğinde Arcserve UDP Agent sunucuya deploy olacaktır.

Node ekleme işlemi daha önce yapılmamışsa “Import from Hyper-V” veya “Import from vCenter/ESX(i)” seçilip yapıya göre Node ekleme yapılır.

Daha önceden Node ekleme işlemi yapılmışsa Yedeklemek istenilen sunucuları seçmek için ” Add Nodes “ butonu tıklanıp “Select Nodes to Protect in ArcServe UDP ” seçilir.

“Available Nodes” alanında tüm sunucuları eklemek için (>>) ikonu bir ve ya birkaçını seçip eklemek için ise  (>) ikonu tıklanır. Sunucu ekleme sonrası “OK” tıklanır.


“VMware Snapshot Quiescing Method” ve “Vmware Transport Method” alanındaki varsayılan ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmıyorum.

Vmware tarafında “VMware Snapshot Quiescing Method” kısmında “Microsoft VSS inside VM” seçildiğinde Database düzeyinde restore (Exchange ve SQL Server ) veya Granular Level Restore (Exchange) desteklenmemektedir. “VMware Tools” snapshot quiescing metodu backup plan için kullanılmalıdır.

“Vmware Transport Method” kısmı veri aktarma seçiminin yapılmasını sağlar. El ile herhangi bir veri aktarım seçeneğini ayarlamak zorunda değilsiniz.

Veri aktarım opsiyonları aşağıdaki gibidir :

HOTADD Transport Mode : The HOTADD transport mode is a data transport method that lets you back up virtual machines configured with SCSI disks.

NBD Transport Mode : Network Block Device (NBD) transport mode, also referred to as LAN transport mode, uses the Network File Copy (NFC) protocol to communicate. Various VDDK and VCB operations use one connection for each virtual disk that it accesses on each ESX/ESXi Server host when using NBD.

NBDSSL Transport Mode : Network Block Device Secure Sockets Layer (NBDSSL) transport mode uses the Network File Copy (NFC) protocol to communicate. NBDSSL transfers encrypted data using TCP/IP communication networks.

SAN Transport Mode : The SAN (Storage Area Network) transport mode lets you transfer backup data from proxy systems connected to the SAN to storage devices.

“Destination” tabı yedeklerin tutulacağı alanın belirlendiği kısımdır. Local diskler, paylaşıma açılmış klasör veya Recovery Point Server seçilebilir.

“Schedule” tabında “Backup”, “Merge ve” Throttle” fonksiyonları için belirli aralıklarla tekrarlanacak bir program tanımlanır.

Schedule tabında “Add Backup Schedule” seçeneğiyle backup tipleri (full&incremental, Daily , Weekly, Monthly, Custom) için kural & kurallar oluşturuyoruz.

“Recovery Point Retention” kısmında Daily , Weekly, Montly yedeklemeleri için geriye dönük kaç adet restore point tutacağımızı belirtiyoruz.

“Catalogs (For Virtual Machines only)” kısmı dosya sistemi için katalog oluşturmayı sağlar.

Hızlı ve kolay arama yapmak için gereklidir. Kataloglar belirttiğiniz yedekleme türüne bağlı olarak etkinleştirilir.

“Recovery Point Check” seçeneği data corruption sorunlarını tespit etmemizi sağlar.

Yedekleme işi tamamladığında, Arcserve UDP, Recovery Point’i mount eder ve Windows chkdsk komutunu çalıştırır.

Eğer chkdsk komutu bir hata algılarsa, bir sonraki backup görevi Verify backup planına dönüşür.

“Advanced” tabında backup plan için gelişmiş ayarları belirtmemizi sağlar. Snapshot tipi, truncate log ayaları, scprit dosyaların konumu ve e-mail ayarlarını içerir.

Use Software snapshot only : Sunucu kaynaklarının düşük olduğu ortamda kullanılır. Software snapshot only seçildiğinde Arcserve UDP hardware snapshot’ı kontrol etmez.

Use hardware snapshot wherever possible ; seçildiğinde ilk olarak eğer kriterler yerine getirilmişse backup tipi hardware snapshot’ı kullanır.

Vmware ortamında kısa bir süre için software snapshot oluşturulur ve sonrasında hardware snapshot oluşturulur.

Hardware snapshot oluşturulduğudan software snapshot silinir. Arcserve UDP Sanal sunucu dosyalarını yedeklemek için hardware snapshot kullanır.

“Truncate log” ; kısmında SQL ve Exchange Sunucular için yedekleme sonrasında logların silinmesi için periyot belirlenir.

Daily, Weekly, or Monthly olarak zamanlama belirtilebilir. Bu sadece Vmware için geçerlidir. Hyper-v ‘de her yedekleme sonrasında loglar silinir.

“Enable Email Alerts” kısmı mail uyarılarını etkinleştirmeyi sağlar. Bu seçenek seçildiğinde , aşağıdaki seçeneklerin seçimi etkin hale gelir :

 • Missed jobs
 • Backup, Catalog, Restore, or Copy Recovery Point job failed/crashed/canceled
 • Backup, Catalog, Restore, or Copy Recovery Point job successfully completed
 • Merge job stopped, skipped, failed or crashed
 • Merge job success
 • Recovery Point Check failed

“Save” tıklanarak Backup Plan oluşturma işlemi sonlandırılır.

Faydalı olması dileğiyle…

Back to Top