EMC VNXe Storage Software Upgrade

Storage yazılım güncellemeleri aşağıdaki türlerde olabilir:

  • Operating Environment (OE) software (Unisphere)
  • Disk firmware
  • Language packs

Operating Environment (Unisphere) yazılım güncellemeleri bazen, disk firmware güncellemelerini de içerir. Bu tür upgrade işlemlerinin tamamlanması biraz daha uzun sürebilir.

Upgrade için tahmin edilen toplam süre yaklaşık 1 saat 15 dakikadır. Bu ortamınıza özgü I / O faaliyetleri ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir .

Upgrade ortasında Web Browser kapatılıp tekrar açılmamalıdır ve SP’lerin kapatılıp açılması ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamalıdır.

Unisphere’e erişim geçici olarak upgrade sırasında kesilmiş olabilir. Unisphere’e erişim upgrade tamamlandıktan sonra otomatik olarak yeniden kurulur.

Upgrade işlemi devam ettiği süre zarfında VNXe yapılandırmasını değiştirmek için Unisphere veya CLI kullanılmamalıdır.

Upgrade mevcut yapılandırma ayarlarını korur. Bu ( statik veya dinamik) sistem için yapılandırılmış IP adreslerini içerir.

Software Upgrade adımları aşağıdaki gibidir :

1 – VNXe Unisphere’e login olunur.

2 –Settings > More configuration > Update Software ” yolu izlenerek ” Software “ tabında ” Obtain Candidate Version Online ” tıklanır.
Obtain Candidate Version Online , EMC Online Destek web sitesine götürerek lokaldeki bilgisayarınıza update paketini indirmenizi sağlar. İndirme işlemi sonrası update paketi dosya ismini değiştirmemelisiniz
(VNXe-MR4SP4-upgrade-2.4.4.22283-RETAIL.tgz.bin.gpg)

3 – Upgrade işlemine başlamadan önce mutlaka Health Check yapılmalı ve upgrade öncesi var olan problemler çözülmelidir.


” Settings > More configuration > Update Software ” yolu izlenerek ” Software “ tabında ” Perform Health Check ” tıklanır.


” Health Check “ işlemi için ” Run “ tıklanır.


Health Check işlemi tamamlandı. ” Close “ tıklanarak Health Check ekranı kapatılır.

4 – ” Settings > More configuration > Update Software ” yolu izlerek ” Upload Candidate Version ” tıklanır.Açılan ekranda ” Chose File ” butonu tıklanarak ” .gpg ” uzantılı dosya seçilip ” Upload ” tıklanır.

Bu şekilde güncelleme dosyası Storage System için kaydedilir.

5 – Upload işlemi sonrası upgrade işleminin başlaması için ” Software “ tabında ” Install Candidate Version ” tıklanır.” Software Update “ ekranında ” Install “ tıklanır.
Software Upgrade işlemi başarılı bir şekilde bitti.


Disk Firmware Upgrade :

VNXe Storage’de manuel olarak Disk firmware upgrade işlemi adımları aşağıdaki gibidir :

1- ” Settings > More configuration > Update Software “ yolu izlenerek ” Disk Firmware ” tabında Obtain Disk Firmware Online tıklanır. Obtain Disk Firmware Online, EMC Online Destek web sitesine götürerek lokaldeki bilgisayarınıza update paketini indirmenizi sağlar.

2- ” Disk Firmware “ tabında Install Disk Firmware ” tıklanır. Açılan ekranda “Choose File ” butonu tıklanarak .gpg uzantılı disk firmware dosyası seçilir , ” Upload ” tıklandıktan sonra kurulum işlemi başlar.

Faydalı olması dileğiyle…

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top