vCenter Server Appliance (VCSA) 6.5 Kurulumu Bölüm 2 – Kurulum

vCenter Server Appliance, vCenter Server ve ilgili hizmetleri çalıştırmak için optimize edilmiş önceden yapılandırılmış bir Linux tabanlı sanal sunucudur.

vCenter Server Appliance ; vCenter Server’ın ve ilgili hizmetlerin kurulum süresini azaltır ve Windows tabanlı vCenter Server kurulumuna düşük maliyetli bir alternatif sunar.

vCenter Server Appliance paketi aşağıdaki yazılımı içerir:

  • Project Photon OS® 1.0
  • The Platform Services Controller group of infrastructure services
  • The vCenter Server group of services
  • PostgreSQL
  • VMware vSphere Update Manager Extension

vCenter Server Appliance’ın 6.5 sürümü, ESXi’de sanal makine başına 64 sanal CPU’yu destekleyen virtual hardware sürüm 10 ile dağıtılır.

vCenter Server Appliance, 2.000’e kadar host ve 35.000 sanal sunucuya kadar ölçeklenebilirliğe sahip Embedded PostgreSQL veritabanını kullanır. Deploy sırasında, vSphere ortam boyutu ve veritabanı gereksinimleriniz için storage alanı boyutu için vCenter Server Appliance boyutunu seçebilirsiniz.

vSphere 6.5 ile birlikte vCenter Server, VMware vSphere Update Manager Extension Servisini kullanmaktadır. vSphere merkezi otomatik yama ve versiyon upgrade işlemleri için Windows’ta harici bir VMware Update Manager kurulumu gerekli değildir.

vSphere 6.5’in piyasaya sürülmesiyle, vCenter appliance’ın kurulumu çok daha kolay oldu. Daha önce, ilk olarak client integration plugin kurulması sonrasıyla browser aracılığı ile kurulumu gerçekleştiriyorduk. Ve bildiğimiz gibi, client integration plugin‘in birden fazla uyumluluk sorunu vardı. Artık, hiçbir istemci entegrasyonu eklentisi (client integration plugin ) kullanılmıyor.

Bu makale vCenter Server Appliance with an Embedded Platform Services Controller kurulumu anlatıyor olacağız.

Deployment iş akışı aşağıdaki gibidir:

vCenter Server Appliance kurulumu , 2 aşamalı bir dağıtımdan oluşur :

Stage 1 – Deploy the appliance

Stage 2 – Set up the appliance

https://my.vmware.com/web/vmware/downloads adresinden vCenter Server Appliance ISO imajı download edilir.

Appliance’ın deploy, upgrade, migrate veya restore işlemleri için istediğiniz istemci makineye ISO image dosyası mount edilir veya içeriği çıkarılır.

Stage 1 – Deploy the appliance :

vcsa-ui-installer/win32 yolu izlenerek installer.exe tıklanır.

Yeni Kurulum için Install seçeneği tıklanır.

Install : Yeni vCenter Server Appliance ve ya Platform Servicess Controller Appliance kurulumu için kullanılır.

Upgrade : Mevcut yapıda kullanılan VCSA’yı versiyon 6.5’e yükseltmek için kullanılır.

Migrate : Windows vCenter Server ‘ı vCenter Server Appliance’a migrate etmek için kullanılır. Windows vCenter Server üzerindeki tüm veriler VCSA 6.5 üzerine taşınır.

Restore : VCSA ‘nın backup’ı varsa restore işlemi için kullanılır.

Introduction ekranındaki açıklamada yukarıda bahsetttiğimiz gibi vCenter Server Appliance kurulumunun , 2 aşamalı bir dağıtımdan oluştuğu anlatılmaktadır.

Next tıklanarak devam edilir.

I accept the terms of the license aggrement kutucuğu tıklanarak kullanıcı sözleşmesini kabul edip Next ile devam edilir.

Ben burada Embedded Platform Services Controller seçeneği ile kuruluma devam edeceğim.

Select Deployment Type adımında 2 farklı yapılandırma şekli ile karşılaşıyoruz. Yapınıza uygun olanı seçip Next ile devam edilir. Embedded Platform Services Controller seçeneğini seçiyorum.

Appliance deployment target adımında Appliance’ın deploy edileceği hedef sunucunun FQDN’i veya IP adresi yazılır. Hedef sunucu ya bir ESXi Host ya da bir vCenter Server olabilir. Hedef sunucu ESXi host ise root ,vCenter Server ise user_name@your_domain_name kullanılır. (örneğin, administrator@vsphere.local)

Gerekli bilgiler girilerek Next tıklanır.

Sertifika uyarısında Yes tıklayarak kabul ediyoruz.

vCenter Server Appliance adını ve Root kullanıcı parolasını belirleyerek Next ile devam ediyoruz.

Select deployment size adımında vSphere ortamında yapı için Appliance’ın hardware ve storage kaynaklarını belirliyoruz.

Deployment size ve Storage size seçimleri sonrası Next ile devam edilir.

Select Datastore adımında Appliance’ın kurulacağı datastore seçimi yapıldıktan sonra Next ile devam edilir.

NOT: Default’ta Thin disk Mode seçili değildir.

Configure Network Settings adımında VCSA Appliance’ın kullanacağı network bilgileri girilerek Next tıklanır. System name FQDN veya IP addresi olabilir.

NOT : FQDN kullanılması tavsiye edilir.


Ready to complete Stage 1 ekranında yapılandırma için girilen bilgileri görüyoruz. Finish tıklanarak kurulum başlatılır.

Stage -1 yani OVA deployment tamamlandığında, yeni kurulan vCenter Server Appliance’ın embedded Platform Services Controller ile servislerini kurup başlatmak için Continue tıklanarak dağıtım sürecinin 2. aşamasına yönlendirilirsiniz.

Stage 2 – Set up the appliance :

Deployment işleminin 2. Aşaması girişini gözden geçirip Next ile devam ediyoruz.

Time synchronization mode ; Periyodik zaman senkronizasyonunun nerden yapılacağını ayarlamak için kullanılır. 2 opsiyon vardır

Opsiyon 1 : Synchronize time with the ESXi host seçeneği VCSA’nin saati ESXi Hostun saati ile senkronize edilir.

Opsiyon 2 : Synchronize time with NTP servers seçeneği ise; saat senkronizayonu için NTP Server kullanılır. Virgül ile ayrılmış NTP Server IP adresi ya sunucu ismi girmeniz gerekmektedir.

Ayrıca default ta Disable olan SSH Access ileriki durumlarda SSH’nin appliance erişimi için Enable duruma getirdim.

Time synchronization mode ve SSH Access ayarlamaları yapıldıktan sonra Next ile devam edilir.

SSO configuration adımında , domain name, administrator parolası ve site name bilgileri girilerek Next ile devam edilir.

Default ‘ta domain name ” vsphere.local ” ‘dir. Platform Services Controller kurulumu sırasında değiştirilebilir. Bu Domain local kimlik doğrulama alanını belirler.

Domain adı , tüm Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) iç yapılanması için VMware Directory Service (vmdir) tarafından kullanılır.

vSphere 5.5 sürümünden upgrade ediyorsanız, vSphere alan adınız varsayılandır (vsphere.local). vSphere’ın tüm sürümleri için bir domain adını değiştiremezsiniz.

Domain’i birden çok siteye bölebilir ve her Platform Services Controller ve vCenter Server sunucuyu bir siteye atayabilirsiniz. Siteler mantıksal yapılardır, ancak genellikle coğrafi konuma karşılık gelir.

Password En az 8 karakter en fazla 20 karakter uzunluğunda olabilir. En az bir büyük harf ,en az bir küçük harf ,en az bir sayı ve en az bir özel karakter içermelidir

VMware Customer Experience Improvement Program’a katılmak istendiğinde Join the Vmware… Kutucuğu işaretlenerek Next ile devam edilir.

Ready to Complete adımında yapılandırma için girilen bilgileri görüyoruz. Finish butonuna tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. Bundan sonra, devam etmek için tekrar onaylama için uyarı ekranı karşılayacaktır.

Warning ekranında OK tıklanır.

Kurulum bittikten sonra vSphere Web Client’a ve Appliance Getting Started Page’a bağlanabileceğimiz erişim bilgileri karşımıza çıkıyor. Close tıklanarak kurulum adımından çıkılır.

SSO Configuration adımında belirtilen password ile VCSA’ya administrator@vsphere.local ile login olabilir ve vCenter Server’ı konfigure edebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (required):

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top